Без категории

Значення кольору для трудової діяльності людини

Колір — один із важливих чинників, що здійснюють значний вплив на психоемоційний стан людини, а отже, і фізичний стан. Зокрема, зір людини чутливо реагує на різні кольори та менше втомлюється, якщо навколишнє середовище достатньо різноманітне і яскраве за колірною гамою. Одноманітність або різкі контрасти кольорів значних поверхонь інтер’єру негативно впливають на рецептори зору, так і на пам’ять, психіку, витривалість людини. Різний колірний фон здатен послаблювати або, навпаки, підсилювати інші активні чинники впливу навколишнього середовища: форму, фактуру, світло.
У сучасних трудових процесах оптимальне використання кольору сприяє створенню у виробничих умовах комфортного середовища для людини: компонує негативні впливи трудового процесу, кліматичних та мікрокліматичних умов. Саме колірне оформлення виробничих приміщень, офісів має важливе значення для підвищення якості трудової діяльності.
Вдале колірне рішення виробничого та громадського приміщення підсилює ступінь освітленості робочого місця, покращує настрій працівників, підвищує ефективність їх роботи. Раніше вплив кольорів на зір людини, відповідно, на загальний стан людського організму недооцінювали, під час проектування інтер’єрів не враховували. При доборі кольорів досить часто керувалися архітектурними традиціями та наявністю відповідних фарб. Однак, неправильний підбір кольорів для виробничих приміщень та обладнання спричиняв у працівників погіршення настрою й стану здоров’я (зокрема погіршення зору).
Науковці встановили, що різні спектри кольорів неоднаково впливають на зір людини. Існує чітка залежність збуджуваності нервових рецепторів і центрів, ритму й періодичності низки фізіологічних функцій організму, особливо через зорові аналізатори, залежно від спектрального складу кольору і його інтенсивності, тривалості його дії та колірного контрасту. У сонячному спектрі око людини розпізнає понад 120 відтінків кольору, 12 ступенів насиченості, 25 ступенів яскравості кольорів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *